Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Çalışmalarımız
Projeler
Eğitim
Savunuculuk
Uluslararası İlişkiler
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
Enerji ve Madencilik Politikaları
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Ülkemizde kömür ve nükleer santral yatırımları hız kazanmış durumdadır. Enerji verimliliği/tasarrufuna yönelik önlemler önceliklendirilmemekte, yenilenebilir enerji yatırımları dahil enerji yatırımlarında bilimsel ve etik standartlara dayanan ÇED süreçleri yürütülmemektedir. Başta orman alanları olmak üzere koruma alanlarında madencilik faaliyetlerinin önünü açan yasal düzenlemelerle ekolojik değerler göz ardı edilmektedir.

TEMA Vakfı su, toprak varlıkları üzerindeki geri dönülmez etkileri nedeniyle enerji ve maden projeleri ile mücadeleyi önceliklendirmiştir. Vakıf, ekolojik değerleri açısından zengin, ekosistemlerin kırılgan olduğu bölgelerde planlanan ve başlayan maden arama ve madencilik faaliyetleri takip eder, gerekli ve öncelikli görmesi durumunda kampanya, hukuksal mücadele, lobi çalışmaları yürütür.

Özellikle kömür madenciliği ve kömürlü termik santral projeleri, 2012 yılının kömür yılı ilan edilmesiyle, madencilik ve enerji politikaları içinde öncelikli bir çalışma alanı haline gelmiştir. 2012 yılından beri başta Konya (Karapınar)-Karaman’da (Akçaşehir) olmak üzere birçok şehirde kömüre karşı çalışılmalar yürütülmektedir.

 

İlgili Dokumanlar:

-          Termik Santral Etkileri Uzman Raporu: Konya Kapalı Havzası

-          WWViews 2015: İklim ve Enerji Bilgi Kitapçığı

-          EkoSiyaset 2015

-          Hidroelektrik Santral Etkileri Uzman Raporu: Barhal Vadisi

 


Son güncelleme: Kasım 2015

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93