Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Çalışmalarımız
Projeler
Eğitim
Savunuculuk
Uluslararası İlişkiler
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
Çocuk ve Gençlik Eğitimleri
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 

KİM
Çocuk ve gençlik eğitimlerini kimler gerçekleştiriyor?
TEMA Eğitim Bölümünün ve her bir eğitim programının uzman danışman kadrosu denetiminde hazırlanan programlar, gönüllü öğretmenlerin derslerinde uygulamaları ile gerçekleştiriliyor.
NE
Programın adı nedir?
Çocuk ve gençlik eğitim programları
 
NEDEN
Neden program hazırlanıyor?
Çocuklarımızın doğada geçirdikleri zamanın artması, doğayı hissederek, dokunarak, koklayarak ve işiterek farklı deneyimler yaşama fırsatı bularak bedensel ve zihinsel gelişimlerinin olumlu yönde desteklemesi amacıyla okul programları hazırlanır. Doğayla bütünleşmiş bir şekilde yapılan çevre eğitiminin öğrencilerin çevre konusundaki bilinçlenmelerinde önemli ölçüde etki sağladığına işaret etmektedir. Bu noktadan hareketle TEMA Vakfı okul öncesinden liseye kadar eğitim sistemimizin her basamağı için çevre/doğa eğitim programları geliştirir.
NEREDE
Program nerede uygulanıyor?
Ulusal çapta gerçekleştirilir.
 
NE ZAMAN
Başvurular ne zaman başlıyor?
Sene başında alınan kayıtlarla ve Kasım başına uygulamaya başlayarak
 
NASIL
Programlar nasıl gerçekleştiriliyor?
MEB öğretim programları ve felsefesine uygun, yıllık ders programlarına destek olabilecek, MEB’le imzalanmış işbirliği anlaşması ile gerçekleştirilen ve K12 tüm düzeylerinde derslerde uygulanan doğa eğitim programlarını içerir.
Bazı istatistikler –
TEMA Vakfı eğitim çalışmalarına başladığı günden bu yana 182.000’den fazla çocuğa doğa eğitimlerini ulaştırdı!
Çocuk ve gençlik eğitimleri, M.E.B Genel Amaçları ve Öğretim Programları kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış her düzeyde etkinlikler bütünüdür.
Minik TEMA
2010 yılından bu yana uygulanan bir yıl süreli okul öncesi çevre eğitimi programıdır. Program dört yaşını dolduran çocukların doğa ile olan bağlarını güçlendirmeyi, doğada kaliteli vakit geçirmelerini sağlamayı ve fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.

Programı gönüllü uygulayacak öğretmenler için ise doğa ile ilgili 42 adet etkinlikten oluşan bir öğretmen rehberi sunar ve bu etkinlikleri gözlem kutusu ve posterlerle destekler.
Yavru TEMA
2014 yılından bu yana uygulanan bir yıl süreli ilkokul çevre eğitimi programıdır. Program Minik TEMA ile aynı amaçları taşımakta ve bileşenlerden oluşmaktadır, ancak yaş grubuna özel yeni 32 adet etkinlikten oluşan kapsamlı bir öğretmen rehberi sunar ve bu etkinlikleri gözlem kutusu ve posterlerle destekler.
Ortaokul TEMA
1996 yılından beri uygulanan, 2014 yılında geliştirilen ortaokul öğrencilerine yönelik bir yıl süreli çevre eğitimi programıdır.

Ortaokul TEMA, çocuklarımızın bütün yaşam biçimlerine empati geliştiren, sürdürülebilirliği bir yaşam ilkesi olarak benimsemiş, doğaya bir bütün olarak bakabilen ve davranışlarının doğaya olan etkilerinin farkında bireyler olmalarına katkıda bulunmayı hedefler.

Program 46 adet etkinlikten oluşan bir öğretmen rehberi ile öğretmenlerimize ulaşır.
Lise TEMA
2014 yılından bu yana lise düzeyinde uygulanan bir yıl süreli çevre eğitim programıdır. Programla; gençlerin doğanın yaşamı nasıl sürdürdüğünü anlayan, sürdürülebilirliği bir yaşam biçimi olarak benimseyen, kendi çevresinden başlayarak gezegeni ilgilendiren çevre sorunlarına duyarlı ve çözüme yönelik harekete geçebilen ekolojik okuryazar bireyler olmalarına katkıda bulunmak hedeflenir.

Program 24 adet etkinlikten oluşan bir öğretmen rehberi ile öğretmenlerimizle buluşur.
Program Başvuruları ve Uygulama Takvimi
Eğitim Eğitim Programlarının başvuruları yer yıl Eylül - Ekim aylarında, bağlı bulunulan ildeki TEMA Vakfı Temsilcilikleri aracılığıyla yapılır.

Temsilcilerimizin iletişim bilgilerine web sitemizin Nerelerdeyiz? sekmesinden ulaşabilirsiniz. Programların yürütülmesi ile ilgili konularda TEMA Vakfı Saha ve Gönüllülük Bölümü ile irtibata geçiniz (0212 291 9090 /dahili 180).

Minik TEMA ve Yavru TEMA Programını uygulayan sınıflar için Meşe ve Toprak posterleri, Gözlem Kutusu, öğretmenler için ise Öğretmen Rehberi gönderilir. Ortaokul TEMA ve Lise TEMA Programını uygulayan öğretmenlere ise Öğretmen Rehberi gönderilir.

Programı uygulayarak ara raporunu çevrimiçi (online) sistem üzerinden dolduran öğretmenlerimize katılım belgesi; öğrencilere ise yılsonu hediyesi olarak ilgili programın rozeti gönderilir.

Başvuru Tarihi: 3 Eylül – 19 Ekim 2018

Programların Uygulanma Tarihi: Kasım – Mayıs ayları arası

Ara Değerlendirme Raporu Gönderimi: 4 Şubat – 4 Mart 2019

Sonuç Değ. Raporu Gönderimi: 14 Mayıs – 14 Haziran 2019

Sene Sonu Armağanlarının Gönderimi: Mayıs ayı itibariyle

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93